|
Product Details:
Payment & Shipping Terms:
|
| Control System: | WiseTech PLC | Machine Dimensions: | 3400x1800x2100mm |
|---|---|---|---|
| Output: | 130-160kg/h | Hs Code: | 8477301000 |
| Delivery Days: | 60 Days | Extrusion Motor: | 11kw |
| Water Consumption: | 300 | Hollow Part Volume: | 1-30L |
The MP plastic blow molding machine is specifically designed for manufacturing various types of plastic hollow products made from high molecular materials. This versatile machine can produce hollow items ranging in size from 5 milliliters up to 100 liters.
A wide range of products can be created including bottles, pots, jars, barrels, toys, tool boxes, bed boards, desk boards, chairs, and automotive parts. The machine supports processing with multiple materials including PE, PP, PVC, PA, PC, PS, and EVA.
| Compatible Materials | PE (Polyethylene), PP (Polypropylene) |
| Maximum Product Volume | 10 liters |
| Number of Heads | 3 |
| Machine Dimensions | 3.5m (L) * 5.6m (W) * 2.65m (H) |
| Machine Weight | 15 tons |
| Clamping Force | 200 kN |
| Platen Opening Stroke | 240-640 mm |
| Plate Stroke | 750 mm |
| Maximum Mould Size | 700 mm (W) * 420 mm (H) |
| Screw Diameter | L/D Ratio | HDPE Capacity | Heating Zones | Heating Power |
|---|---|---|---|---|
| 100 mm | 26 | 218 kg/h | 4 | 17.4 kW |
| 75 mm | 24 | 75 kg/h | 3 | 12.6 kW |
| 25 mm | 22 | 3 kg/h | 2 | Varies |
| Total Power Consumption | 210 kW |
| Oil Motor Power | 31 kW |
| Working Air Pressure | 0.6-1 MPa |
| Compressed Air Volume | 1.2 m³/min |
| Cooling Water Circulation | 1000 L/min |
Contact Person: Levi.Li
Tel: 86-13396686968
Fax: 86-574-81688011